
„Бодра смяна“ е първият български детски хор, получил световна известност, поставил началото на българското детско хорово пеене.
Хорът е създаден от диригента и педагога Бончо Бочев през есента на 1946 г., като пряк наследник на Хора на софийските славейчета (създаден през 30-те години на ХХ век), чийто кръстник е маестро Добри Христов. Първият концерт на „Бодра смяна“ е на 01.01.1947 г. пред тогавашния премиер Георги Димитров и тази дата се приема за рождена дата на хора.
Днес хор „Бодра смяна“ е част от Националния дворец на децата.

Създател на „Бодра смяна” е бележитият диригент и музикален педагог
Бончо Бочев (1899-1975). Той създава първия си хор в софийския квартал „Захарна фабрика“. По-късно прави детски хор към Народната опера. През 1939 г. създава „Хор на софийските славейчета“ към едно столично училище. Първоначално формацията се води като „Сборен хор на софийските основни училища“. Постепенно започва да се попълва с ученици и от други училища и достига 130 певци.
От 1947 година хорът носи името „Бодра смяна“ и работи като Държавна детска музикална школа.
Първоначално Бочев работи сам. През 1951 за редовен помощник и акомпанятор е назначена дъщеря му Лиляна Бочева (1924-2005 г.). По-късно тя става негов пълноценен сътрудник. През 1952 е назначен корепетитор, през 1954 – преподавател по солфеж, а по-късно и педагог-ръководител.
Бончо Бочев води състава почти до самата си кончина през 1975 г. Под негово ръководство хорът получава световното си признание. Многобройните концертни турнета и престижните световни награди са само материален израз на възхищението на публиката. Под ръководството на Бончо Бочев „Бодра смяна” изпълнява за първи път творби на световни автори като Золтан Кодай, Дмитрий Кабалевски, Дмитрий Шостакович и др. Акцентът обаче се поставя върху творчеството на българските композитори –
Георги Димитров,
Светослав Обретенов,
Филип Кутев,
Любомир Пипков,
Тодор Попов и други, много от които пишат музикални творби специално за „Бодра смяна“.
Бончо Бочев работи с хора непрекъснато в областта на музикалната педагогика. Дейността му е свързана с въвеждането, утвърждаването и подобряването на създадената от българския музикален педагог Борис Тричков система за нотно ограмотяване „Стълбицата“. Диригентът на „Бодра смяна“ организира и ръководи курсове за начални учители, изнася публични демонстрации по нотно пеене с деца
, съставя голям брой учебни пособия, учебници и материални указания по пеене. Той използва за онагледяване музикално-дидактичните игри в началния етап на обучението, работи за постигане на слухови бързини и четивна техника при солфеж.
За заслугите си Бочев получава всички най-престижни държавни отличия. Удостояван е четири пъти с първи награди и званието „Лауреат“ на Световните фестивал на мира и дружбата в Будапеща (1949 г.), Берлин (1951 г.) и Москва (1957 г.), и екстрена награда от Букурещ (1955 г.). Награден е със златен медал на VI-ия световен фестивал на мира и дружбата в Москва през 1957 г.
Лиляна Бочева продължава делото на своя баща. Тя поема диригентството случайно. По време на едно турне в Германия през 1960 година баща Бончо Бочев получава инсулт и тя трябвало да го замени. Така от 1973 г. до септември 2005 г. тя е главен художествен ръководител и диригент на хора. Под нейно ръководство „Бодра смяна“ се утвърждава като един от най-добрите детски хорове в България и в света. Все по-голямо място в репертоара на хора заемат произведенията на класически и модерни автори, като акцент, както винаги, са българските композитори. Все по-голямо място в репертоара на хора заемат произведенията на класически и модерни автори. Изпълняват се произведения на
Клаудио Монтеверди,
Джовани Перголези,
Карл Орф,
Густав Малер,
Бенджамин Бритън,
Вельо Тормис, модерни български автори като
Иван Спасов,
Ивелин Димитров,
Красимир Кюркчийски.
През 70-те години на 20 век е особено продуктивно сътрудничеството между „Бодра смяна” и камерния състав „
Софийски солисти”. Под ръководството на диригента
Васил Казанджиев двата състава жънат блестящи успехи у нас и в чужбина.
Своята сериозна подкрепа за развитието на хор „Бодра смяна“ дават и музикалните педагози
Ивелин Димитров и
Людмила Герова. Девойките, които напускат „Бодра смяна“, защото са пораснали, продължават да музицират в
Камерна капела „Полифония“ под ръководството на своя учител Ивелин Димитров. Така цели 4 десетилетия наред, от 1968 г. „Полифония” и диригентът Ивелин Димитров стигат до най-високите върхове на музикалното изкуство у нас и в чужбина. Певиците и техният ръководител се представят блестящо на редица международни форуми и печелят възможно най-големите награди. Людмила Герова е изключителен съмишленик на Ивелин Димитров. След неговата смърт тя поема диригентския пост, активно репетира и работи нов репертоар.
След кончината на Лиляна Бочева на 20 септември 2005 г. диригентството се поема от дългогодишната й сътрудничка и корепетитор на хора
Светла Бешовишка, която достойно продължава традицията на Бончо и Лиляна Бочеви – традиция на любов към хоровата песен и на съхраняване и развитие на уникалния певчески и репертоарен стил на хор „Бодра Смяна“.
От септември 2010 г. диригент на хора е
Александър Кочков. Под негово ръководство хорът участва в постановката на „Бохеми” в Софийската опера, концерти на НДД заедно с Филхармония „Пионер”, фестивали за православна музика, преглед „Нова
българска музика” на Съюза на българските композитори`2012 г. През същата година хорът е поканен да участва в изпълнението на „Кармина Бурана” от Карл Орф заедно със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството
на Емил Табаков, преминало с грандиозен успех.
“Децата могат всичко”
е девизът на Бончо Бочев. Този девиз е неотменен ръководен принцип в хора. “Бодра смяна” не е само певческа школа. Музикалното обучение не е самоцелно, а е тематично свързано с изпълняваните произведения и разширява кръгозора на малките певци. Те имат възможност да се докоснат до история на изкуството, теория на музиката, изобразителното изкуство и театър.
„Не възпитавайте егоисти, потребители и подлеци!“
казваше Лиляна Бочева и доказваше тази своя препоръка с делата си всеки ден, всяка минути.
С любов към децата Бончо Бочев и Лиляна Бочева съумяват да създадат уникална атмосфера и превръщат хор “Бодра смяна” в общество на единомислещи, свързани с музиката, личности. Малките певци се научават да ценят и пазят традициите на българската песен и естетическото възпитание.
